Jak se řídí dodávka z autopůjčovny


.

K řízení dodávky nebo mikrobusu vám postačí řidičské oprávnění skupiny B, přesto se někteří z nás zdráhají za volant takového vozu usednout. Nezkušenému řidiči https://trutnovinky.cz/zpravy/krimi/2018/leden/policiste-ridici-zachranili-zivot-muz-zadrzel-vytrznika/ může připadat příliš robustní, jejich délka, výška i šířka je již na první pohled větší. Někteří mají pocit, že se nemohou na silnici vejít.
nákladní automobil na dálnici.jpg


Řidičské oprávnění


Většina autopůjčoven nabízí mikrobusy a dodávky, u nichž vám postačí oprávnění skupiny Hmotnost těchto vozů se obvykle vejde do 3,5 tuny a uvnitř je maximálně 8 míst pro cestující, včetně řidiče. Teoreticky tedy není problém do takového auta usednout, odcestovat s rodinou na dovolenou do Alp nebo k moři, anebo jednoduše na jeden, maximálně na dva zátahy vystěhovat celý byt https://www.ikpce.cz/vsadte-na-kvalitni-sluzby.


Pravidla řízení


Pokud očekáváte, že je mezi osobním vozem a dodávkou značný rozdíl v řízení, tak jste na omylu. Ten pocítíte pouze tehdy, pokud musíte kličkovat v úzkých uličkách, vyhýbat se zaparkovaným vozům, nebo jiným překážkám, což vám může jízdní komfort znepříjemnit, ale v zásadě vůz řídíte tak, jak jste zvyklí z osobního auta. Výhodou je, že se sedadlo v kabině nachází téměř o metr výše nad povrchem silnice. Máte velmi dobrý přehled o situaci před vámi, lépe se odhaduje vzdálenost a po půlhodině jízdy si uvědomíte, že zvládnout řízení není vůbec obtížné. Navíc se většinou budete pohybovat v běžném provozu v širokém jízdním pruhu.
kolony na dálnici.jpg


Klíčové je ovšem správné seřízení bočních zrcátek, na to vnitřní spoléhat nemůžete, neboť je zacloněné nákladem, anebo je kabina vozu úplně uzavřena. Situace může být nepříjemná při předjíždění na dálnici, kdy je za vámi provoz, a vy se chystáte předjet vozidlo před vámi. Správný náklon zrcátek včetně mrtvého úhlu vám to však usnadní.


V běžném provozu se již po chvíli budete cítit pevní v kramflecích, budete si první minuty za volantem připadat sice jako v autoškole, ale člověk je tvor přizpůsobivý a v tomto případě to pochopíte velice rychle. Jediné úskalí vznikne při couvání a při odhadu vzdálenosti za dodávkou. Ideální je pro tyto účely mít s sebou „závozníka“ – pomocníka, který vás do správného místa nasměruje.

.


Jak se řídí dodávka z autopůjčovny
5 (100%)1
.