Nemoc, která se tváří jako chřipka


Pokud přijde náš kolega do zaměstnání s chřipkou, pak se ho snažíme stranit, protože se obáváme, abychom také neonemocněli. Jestliže zaslechneme, že někdo v naší blízkost trpí chlamydiemi, zůstáváme v klidu. Tato nebezpečná choroba je totiž stále spojována pouze s pohlavními orgány.

  • A tudíž se nás (pokud se vyhneme pohlavnímu styku s nakaženým) rozhodně netýká.
  • Tak to je rozhodně NESMYSL.


zlý virus

Chlamydie jsou totiž zákeřné v tom, že nenapadají pouze sliznice, ale mohou na nás zaútočit plicní chlamydie. Tento mikroorganismus, který se odborně nazývá Chlamydia pneumoniae, způsobuje infekci horních a dolních cest dýchacích.

Čím více lidí, tím je chlamydie spokojenější

Tak, jako každý virus nebo mikroorganismus, tak i tento má rád velkou společnost. Proto se snaží proniknout všude tam, kde je velké srocení lidí. Můžeme ho potkat především ve školách a ve veřejných prostranstvích, kde se zdržuje větší množství lidí. Dostane-li se do tohoto shromáždění jeden nakažený, většinou jich pak odchází mnohem více. Přenos je totiž velice snadný a chlamydie s ním nemá mnoho práce.

  • Vše za ni udělá sám člověk ve chvíli, kdy se prudce nadechne a kýchne.
  • Další cestou může být i políbení nakaženého a pochopitelně pohlavní styk.

zimní chřipka

To, že vás tato nemoc postihla, poznáte po několika dnech, ale také to může trvat i několik týdnů. Nejprve se můžete domnívat, že na vás skočil virus chřipky. Jestliže máte sebemenší podezření, že v sobě nosíte infekci, kterou způsobily zmíněné mikroorganismy, určitě okamžitě navštivte obvodního lékaře.

léčba antibiotiky


Tam vás bude čekat odběr krve a po třech dnech máte jasno. Nemusíte se obávat v případě pozitivního výsledku žádné drastické léčby. Lékař většinou nasadí antibiotika, která by měla s nemocí zatočit.

  • Léčba bude trvat asi týden až deset dnů.
  • Pokud nemoc nosíte delší dobu, pak se léčení protáhne na měsíc.